• Prípravný ročník

• Z kapacitných dôvodov sa v školskom roku 2023/2024 prípravný ročník neotvára.

Pre koho je určený?

• Pretrvávajú u Vášho dieťaťa logopedické problémy? (nečistá výslovnosť hlások, problémy s vyjadrovaním, chudobná slovná zásoba...)
          • Nerado kreslí, nevie správne držať písacie a kresliace potreby, má problémy  grafomotorikou a je hravé?
          • Na zápise do 1. ročníka mu bol odporučený odklad školskej dochádzky?

Ako to napraviť, poslať dieťa do školy pripravené a absolvovať ju s úspechom?

Riešením je prípravný ročník. Na rozdiel od materskej školy sa v ňom dieťa už učí pracovať ako v škole. Výhodou je, že prípravný ročník sa nachádza v objekte základnej školy - deti si tak zvykajú na školský rytmus, striedanie vyučovacích hodín a prestávok, stretávajú sa s ostatnými žiakmi, a tak plnohodnotne využijú rok na prípravu do školy. Celý vyučovací proces je vedený hravou formou, pritom však vedome cielený k zlepšeniu rečového prejavu, výslovnosti, slovnej zásoby a rečovej pohotovosti. Vyučovanie je vedené v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Rozvíjajú sa komunikačné schopnosti, grafomotorické zručnosti a výtvarná výchova, základy matematiky a zmyslová výchova, samozrejmosťou je telesná a hudobno-pohybová výchova.

Kto zriaďuje prípravný ročník?

Prípravný ročník základnej školy, po prerokovaní so zriaďovateľom, zriaďuje riaditeľ školy, pri minimálnom počte 4 žiakov a maximálnom počte 8-10.

Aké deti môžu byť zaradené do prípravného ročníka?

Do prípravného ročníka sa zaraďujú deti, ktoré k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov a majú narušenú komunikačnú schopnosť.

Je potrebné, aby dieťa išlo na zápis do 1.ročníka do ZŠ (podľa výberu rodičov), kde mu bude odložená povinná školská dochádzka. Následne v júni príde na zápis do prípravného ročníka.

Aké sú podmienky zaradenia dieťaťa do prípravného ročníka?

Podmienkou zaradenia dieťaťa do prípravného ročníka ZŠ je špeciálno-pedagogické vyšetrenie, odporúčanie logopéda a písomná žiadosť zákonného zástupcu. Prípravný ročník môže žiak navštevovať len jeden školský rok.