Na 31. ročníku súťaže v jarnom a veľkonočnom aranžovaní nás reprezentovalo päť dievčat. Porota z CVČ Lánska odmenila výtvory dvoch našich žiačok, a to: 2. miestom stolový aranžmán ôsmačky K. Šupolíkovej a 3. miestom veniec na dvere štvrtáčky A. Matejkovej. Aj práce ostatných aranžérok boli pekné a určite im dievčatá nájdu vhodné miesto, kde budú vynikať.
Blokové vyučovanie prvákov
Dňa 26. marca sa naši prváci učili vonku. Mali spojenú telesnú výchovu, matematiku a slovenský jazyk. Boli rozdelení do skupín a spoločne riešili pestré úlohy, ktoré si pre nich pripravila triedna p. uč. L. Křížová. Nielen sa vzdelávali, ale aj využili krásne slnečné počasie.
Kde býva Ježiš
A Slovo bolo u Boha ... – súťaž v prednese kresťanskej poézie a prózy – má 30 rokov! A my sme sa v tomto jubilejnom ročníku dostali so štyrmi dievčatami až do Bratislavy. V sobotu 23. marca 2024 sa na Spojenej škole Svätej Rodiny konalo celoslovenské kolo. Ďakujeme Valérke Pavlíkovej z V.B za krásnu reprezentáciu, Lucke Šibíkovej z II.A a Klárke Kukučkovej zo VI.A za výborné 3. miesto a Karolínke Petríkovej zo IV.A za skvelé 2. miesto! Ukážky plné citu a Božej dobroty zaujali porotu i publikum. Naozaj pekný a požehnaný deň začal svätou omšou s otcom biskupom Haľkom a po súťažení skončil prehliadkou najzaujímavejších výtvarných prác z celého Slovenska v krásnej minigalérii školy. Tento rok sa tam zaskveli aj dielka našich siedmakov z II. stupňa od p. uč. L. Bednárovej, na tému "Babylon" a z I. stupňa od štvrtákov, pod vedením p. uč. M. Kalinčíkovej, na tému "Kde býva Ježiš". Z nich dokonca Ivko Wallenfels získal skvelé 3. miesto! Všetky vystavené práce boli unikátne.
Dopoludnie s Andersenom
V piatok 22. marca pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena sa žiaci 2.A a 2.B zapojili do 19. ročníka medzinárodného podujatia na podporu čítania. Strávili nezabudnuteľné „Dopoludnie s Andersenom“ v Považskej knižnici plného dobrodružstiev, putovania a čítania rozprávok Škaredé káčatko, Tri prasiatka a Snehová kráľovná. Atmosféra v knižnici bola tentoraz úplné iná – nádherná, čarovná a tajuplná. Prechádzajúc zákutiami knižnice od suterénu až po povalu sa deti stretávali s mnohými prekvapeniami, napr. s labuťami, kačičkami, vlkom, troma prasiatkami, sobom či polárnym medveďom. Herci na scéne nás postupne viac a viac vťahovali do sveta fantázie a odpútavali od reálneho sveta. Počúvali sme so zatajeným dychom...
Zakladanie vyvýšeného záhonu
Dňa 19. marca 2024 naši štvrtáci navštívili Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici. V rámci pracovného vyučovania sa s p. uč. Kalinčíkovou zúčastnili edukačného programu – stavba a zakladanie vyvýšeného záhonu. Hlavným cieľom tohto podujatia bolo vzbudiť u žiakov záujem o pestovanie rastlín, naučiť ich základné pracovné postupy pri výsadbe úžitkových a okrasných záhonov. Žiaci sa tak reálne naučili čím vyplniť vyvýšený záhon, z akých vrstiev sa skladá, aký materiál sa v ňom dá použiť, ktoré rastliny sa navzájom dobre znášajú, ktoré sú náročné na živiny. Po teoretickej príprave, naši štvrtáci, vlastnými rukami i nohami, pod vedením pani Dúbravkovej, postavili a naplnili ozajstný vyvýšený záhon!
Mladí reportéri
Naši mladí reportéri si tentokrát posvietili na stav nášho námestia a premýšľali ako inak by sa možno dalo. (ANTeam: A. Šupoliková, A. Šujaková, T. Kocianová zo 6.A) A potom nakukli, čo sa deje so zazimovanými včelami v chladničke.😊 (K. Šupolíková 8.A, M. Markovič 7.A, A. Šujaková 4.A)
Riaditeľské voľno
Riaditeľka Základnej školy sv. Augustína, Moyzesova 1, 017 01 Považská Bystrica v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) udeľuje dňa 20.3. 2024 žiakom 5. - 8. ročníka riaditeľské voľno z dôvodu Testovania 9. Žiaci sú automaticky odhlásení z obedov.
Tešíme sa a ďakujeme!
Voda v ľudových zvykoch
Žiaci druhého ročníka zavítali 20. marca 2024 do vlastivedného múzea. Pracovníci múzea pre nich pripravili edukačný program s názvom „Voda v ľudových zvykoch“. V prednáške etnologičky sa žiaci dozvedeli o ľudových zvykoch kalendárneho a rodinného cyklu, pri ktorých sa používa voda v rôznych jej podobách. Vypočuli si veľa zaujímavostí o výnimočných okamihoch v živote človeka a sviatkoch počas roka, ktoré sú späté s vodou. Na záver deti vyplnili tajničku o veľkonočných zvykoch a symboloch Veľkej noci.
Okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína
Dňa 19. marca 2024 sa v CVČ Lánska konalo okresné kolo súťaže v umeleckom prednese Hviezdoslavov Kubín už po jubilejný 70. krát! Našu školu reprezentovali - za poéziu: v 1. kategórii A. Matejková (IV.A), v 2. kategórii V. Pavlíková (V.B) - 3. miesto, v 3. kategórii S. Janek (VII.A). Za prózu: v 1. kat. S. Gregušová (IV.A) - 3. miesto, v 2. kat. K. Kukučková (VI.A) - 1. miesto a v 3. kat. N. Bazalová (VIII.B) - 1. miesto. Všetci recitovali krásne! Konkurencia bola silná, účasť vysoká. Natálka a Klárka však zaujali, a tak nás budú reprezentovať na krajskom kole v Bzinciach pod Javorinou. Gratulujeme!
Krížová cesta
V piatok 15. marca sme uvažovali nad hodnotou času pri jednotlivých zastaveniach krížovej cesty na Kalváriu.
Beseda o knihách
Hosťami marcovej literárnej besedy, ktorá sa uskutočnila 15. 3. 2024 v 2.A triede na tému“ Aké knihy čítame“, boli detské knižné ambasádorky Simonka a Marika z kníhkupectva Martinus. Pútavým a zaujímavým zážitkovým čítaním spojeným s predstavovaním kníh: Hádanky z abecedy, Vetroplavci, Tigrí tím, Fričo je mrzutý, Chlapec a veľkonočné dobrodružstvo, Obchodík s hrôzami a stratené zuby, Smradi,... si dokázali žiakov hneď získať. Všetci boli celkom prirodzene a spontánne vtiahnutí do deja a rýchlo sa skamarátili s hlavnými postavami. Nadšenie z čítania a láska ku knihám boli tým najkrajším posolstvom, ktoré nám ambasádorky mohli zanechať.
Akadémia pre rodičov
Milí rodičia a priatelia školy, ponúkame vám sériu prednášok na zaujímavé témy, ktoré sú uvedené na plagáte. Budú vždy o 16.00 v katolíckom dome. Predtým vám pošleme správu s anketou či máte záujem o prednášku, aby sme vedeli pripraviť sálu. Tešíme sa na vás a veríme, že spolu prežijeme požehnaný čas.
Duchovná obnova v Domčeku
Deviataci v termíne 12.-14. marca prežili požehnaný čas v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej – Domčeku vo Vysokej nad Uhom. Venovali sa im animátori a o. Pavol Hudák mal s nimi i sv. omšu. Navštívili aj kostol, do ktorého chodila bl. Anka Kolesárová, miesto jej odpočinku a čakali ich aj prednášky, tiež adorácia. Plní zážitkov sa vrátili a veríme, že čo bolo zasiate, prinesie úrodu.
Korčuliarsky výcvik
Prvý marcový týždeň sa naši druháci zúčastnili korčuliarskeho výcviku. Na zimnom štadióne pod vedením skúsených trénerov robili každým dňom čoraz viditeľnejšie pokroky. V piatok na olympiáde zúročili všetko, čo sa počas piatich tréningových stretnutí naučili. Veľmi sa snažili a každý si právom zaslúžil medailu za odvahu a vytrvalosť.
Máš rád angličtinu?
Tak sa zapoj do obľúbenej súťaže s názvom „ENGLISHSTAR“ a hraj o zaujímavé ceny. Bližšie informácie ti poskytne p. uč. Bolegová.
Okresné kolo Šalianskeho Maťka
V stredu 27. 2. 2024 prebiehalo v považskobystrickom CVČ okresné kolo Šalianskeho Maťka - súťaže v prednese regionálnych povestí. S krásnymi a náročnými textami sa predstavili, v pekných kostýmoch vystupovali a našu školu so cťou reprezentovali, šiestačka Terezka Kocianová a štvrták Jurko Gazdík. Jurkovi sa podarilo získať 2. miesto. Gratulujeme!
Deň plyšákov
Februárový tematický deň sa postaral o to, že v jednotlivých triedach sa rozmohli plyšové hračky rôznych veľkostí, lebo sme mali „Deň plyšákov“. Bolo potešením vidieť, že v tejto dobe digitálnych technológií majú deti aj svojich obľúbených plyšových miláčikov. Ako za starých čias.😊
Fašiangový karneval
V piatok 9. februára sme sa zabávali na karnevale, ktorého ústrednou témou bol svet rozprávok. Nechýbali pestré masky, príjemná zábava či občerstvenie. Všetky masky boli odmenené. Ďakujeme ochotným ôsmakom a ich triednym pani učiteľkám za zorganizovanie tohto podujatia, a tiež všetkým sponzorom za ceny venované na karneval.
Tvorenie z kukuričného šúpolia
V utorok 6. 2. 2024 zavítali do vlastivedného múzea žiaci tretieho ročníka. Pracovníci múzea pre nich pripravili tvorivú dielňu zameranú na prácu so šúpolím. Na úvod si vypočuli krátku prednášku o šúpolí a jeho využití. Dozvedeli sa, čo je šúpolie, z čoho sa získava a na čo sa využíva. Potom už nasledovalo samotné tvorenie. Za asistencie pracovníkov múzea si deti vyrobili postavičky z prírodného kukuričného šúpolia, ktorými ozdobili ceruzky. Tvorenie ich zaujalo a počas práce sa prejavila ich fantázia a zručnosť. Domov si odniesli vlastnoručne vyrobený dekoratívny predmet, ktorý má zároveň praktické využitie.