• Vysoko efektívne učenie

• Asociácia S. Kovalikovej - Vzdelávanie pre 21. storočie na Slovensku

Škola pre 21. storočie

V snahe zefektívniť a skvalitniť výchovu a vzdelávanie v našej škole sme sa rozhodli pre spoluprácu s Asociáciou S. Kovalíkovej a absolvovali sme školenie vysoko efektívneho učenia.

Našim cieľom je:

• aby žiaci pochopili, že každý z nich sa bude najlepšie učiť, keď sa bude cítiť bezpečne a bude mať dobré vzťahy so všetkými v triede,
          • aby žiaci konali dobro a žili podľa Evanjelia bez ohľadu na to, či ich niekto vidí, alebo nie a bez ohľadu na to, či ich niekto za to pochváli alebo nie,
          • aby sme spoločne rozvíjali dary a talenty a robili svet okolo nás lepším.

V  školskom roku 2022/2023 pokračujeme v rozvíjaní vysoko efektívneho učenia najmä prostredníctvom celoživotných pravidiel a zručností formou ranných komunít každý utorok ráno.

V tomto polroku sa zameriavame na rozvoj celoživotných zručností Riešenie problémov  a vytrvalosť. Budeme sa zaoberať nasledujúcimi spôsobilosťami a postojmi:

• Ako riešiť problémy.

• Ako ich pomenovať.

• Aké máme postupy na riešenie  problémov.

Ďalšou zručnosťou, ktorá nás čaká je vytrvalosť.

Rozvoj vytrvalosti v detstve je základom pre zvedavosť, odhodlanosť, morálnu silu, učebné výsledky a vytváranie dobrých návykov/cností.
          Tu sú niektoré spôsoby, ktorými sa budeme učiť tejto životnej zručnosti:
          - Čítanie životopisov slávnych ľudí alebo svätcov, ktorí sú známi tým, že používali životnú zručnosť vytrvalosť.
          - Hľadanie niekoho vo svojej rodine a okolí, kto je pre nás príkladom vytrvalosti.
          - Určovanie krátkodobých i dlhodobých cieľov.
          - Rozpracúvanie triednych projektov, ktoré budú vyžadovať životnú zručnosť vytrvalosť.

Rodičia, môžete so svojimi deťmi venovať niekoľko minút spomienkam a skúsiť si oživiť príhody, keď vaše dieťa bolo ešte malé, príhody, ktorú ukazujú, že bolo veľmi vytrvalé, keď zvládalo dôležité zručnosti, aby ste si uvedomili niektoré príklady jeho vytrvalosti teraz. Porozprávajte mu, ako vám vo vašom vlastnom živote táto životná zručnosť pomohla v tom, čo ste dokázali. Počas triednych stretnutí žiaci budú mať príležitosť, aby si pohovorili o týchto pozitívnych skúsenostiach so svojimi spolužiakmi.
          Chceme deti viesť k osobnej výzve „Čo ja dokážem? V čom sa konkrétne prejaví moja vytrvalosť?“

Prosíme vás o spoluprácu a veríme, že spoločne pomôžeme našim deťom urobiť krok k vytrvalosti.