• Dôvody na odklad školskej dochádzky

O pokračovaní v plnení povinného predprimárneho vzdelávania požiada zákonný zástupca vtedy, ak dieťa nedosahuje školskú spôsobilosť, alebo pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia (nedosiahlo potrebnú zrelosť v niektorej z hlavných vývojových oblastí vývinu dieťaťa - telesnej, mentálnej, sociálnej a emocionálnej, má zdravotné problémy). K  žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie príslušného poradenského zariadenia, potvrdenie všeobecného lekára a informovaný súhlas zákonného zástupcu.

Dieťa s odkladom povinnej školskej dochádzky má možnosť pokračovať v povinnom predprimárnom vzdelávaní v MŠ. Zákonný  zástupca  dieťaťa  je povinný zapísať dieťa do  1. ročníka ZŠ opäť v nasledujúcom školskom roku v termíne, ktorý určí zriaďovateľ školy.

Odklad školskej dochádzky sa najčastejšie odporúča dieťaťu, ktoré:

• je nezrelé, neposedné, netrpezlivé, nesústredené, nepozorné, hravé,
          • má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať jednoduché vety,
          • nevydrží sa sústrediť na jednu činnosť a nezapamätá si vetu,
          • nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu,
          • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať , obúvať,   vyzliekať, nevie jesť príborom,
          • nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek),
          • nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky,
          • narodilo sa medzi júlom a augustom pred šiestimi rokmi,
          • je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavic.

Prezentácia:

Prezentacia_skolska_zrelost.pptx