• Celoživotné pravidlá

        • Mnohé školy dnes skúšajú rôzne stratégie, aby zlepšili správanie žiakov. Najčastejšie ide o rôzne systémy trestov alebo odmeny za určité správanie či známkovanie. Tieto metódy sú založené hlavne na kontrole, vonkajšej motivácii. Keď motivácia prestane pôsobiť, zvyčajne sa vytráca aj podporované správanie.

          V našej škole sa pokúsime zaviesť  pravidlá, ktoré sú dôležité nielen pri učení (sa), ale aj pre úspešný život za bránami školy - v rodine, s priateľmi, so susedmi, v práci.  Je to súbor zásad pre život v prostredí plnom dôvery, v ktorom každý človek má príležitosť rozvíjať sa ako jednotlivec i ako člen spoločenstva. Ide o všeobecný súbor zásad pre slušnosť, zdvorilosť, fungovanie demokratickej spoločnosti, a to všetko vychádza z Evanjelia.

          O čo lepší by bol svet, keby sa každý človek správal a žil a podľa týchto pravidiel! Nemáme však k dispozícii žiadne kúzlo – len dôslednosť a vytrvalosť.

          Uvádzané pravidlá spolužitia a životné zručnosti sú súčasťou modelu - Vysoko efektívne učenie/VEU. Sú v súlade s výskumami mozgu, založené na skutočnej úcte k sebe samým a k iným. Poskytujú pevné hranice a očakávania pre správanie i konanie každého zo zúčastnených - žiakov, pedagogických i nepedagogických zamestnancov školy, rodičov - stavebné kocky vzťahov v triede.

          Hlavným cieľom prvého štádia pri zavádzaní VEU je pomôcť žiakom budovať vnútorný zmysel pre disciplínu a ovládanie sa, aby každý žiak bol pripravený na efektívne učenie

          Naši učitelia sa zúčastnili prvej fázy školenia Vysoko efektívne učenie. Rozhodli sme sa, že budeme spoločne zavádzať tieto pravidlá nielen vo výchove, ale aj vo vzdelávaní.

          Postupy na zavádzanie pravidiel v triede

          Základom pre budovanie spoločenstva študentov v triede, v škole sú pravidlá spolužitia a životné zručnosti. V našej škole budú preto každý utorok ráno prvú vyučovaniu hodinu ranné komunity /triednické hodiny/. Avšak počas celého dňa stráveného v triede, na chodbách, jedálni, či v ŠKD sa budeme snažiť tieto pravidlá dodržiavať.

          Veľkorysý začiatok: zavádzanie v celej škole

          Najefektívnejším prístupom je zavádzanie v celej škole naraz – zaangažovanie všetkých, vrátane školníka, kuchárok v školskej jedálni, upratovačiek, aby sa pravidlá spolužitia i životné zručnosti zavádzali dôsledne. Takto sú určené jasné očakávania i hranice, ako sa všetci majú správať. Keď všetci všade dôsledne uplatňujú pravidlá, správa je jasná – toto sa očakáva, „tu u nás sa to robí takto“. „Cesta, ako patriť k nám, do nášho spoločenstva, je dodržiavať tieto dohody.“ Vytvárate pôdu a klímu pre učenie.

          Najlepšie je začínať prvý deň školského roku, veľmi intenzívne pracovať počas prvých štyroch až piatich týždňov na zavedení pravidiel a potom sa denne venovať ich upevňovaniu.

          Najviac sa osvedčilo participatívne zavádzanie pravidiel - spolu s deťmi. Deti zoznámime so všetkými piatimi pravidlami  naraz ako so súborom správania, ktoré má zlepšiť učenie každého z nich.  Následne budeme preberať každé pravidlo do hĺbky s využitím postupu K. U. E. (kreativita, užitočnosť, emocionálne zaujatie), a to na hodinách, na triednych schôdzkach, v komunitnom kruhu.

          Ďalšie spôsoby, akými učitelia v triedach s VEU prenášajú pravidlá do každodenného života svojich žiakov, obsahujú:

          - diskusie, rozprávanie učiteľov o vlastných zážitkoch z obdobia ich školských rokov, rozprávanie hostí o ich životných skúsenostiach, literatúru,  dramatizáciu, filmy, tvorbu piktogramov, plagátov, ...

          Celoživotné pravidlá:

          1. Aktívne počúvanie
          2. Dôvera
          3. Pravdivosť
          4. Osobný najlepší výkon
          5. Nevysmievanie sa, úcta

           

          Viac si môžete prečítať na stránke https://www.skola21.sk/kniznica/kurikulum

           

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje