• História školy

• „Kedy sa zaligotala zornička vzdelanosti – osvety, kedy bola založená Rímskokatolícka ľudová škola v Považskej Bystrici, čas presne udať je nemožné.“

Pôvodná škola stála za farským Kostolom Návštevy Panny Márie. Bol to „prízemný chatrný domček“. V roku 1885 bola postavená nová jednoposchodová budova. Škola mala „dobrý chýr a dobré meno“, a preto ju navštevovali aj žiaci židovského a evanjelického vierovyznania.

V šk. roku 1933/1934 mala škola už 460 žiakov. Chudobným deťom z okolia sa dávala polievka cez Červený kríž a šatstvo cez spolok „Katolíckej jednoty žien“.

Na jej pôde prijali tiež niekoľko významných návštev, napríklad ministra školstva I. Dérera a jedného z prvých slovenských biskupov ThDr. Karola Kmeťku. Medzi pedagógmi pôsobili aj slovenskí spisovatelia a básnici – Bystričan Vladimír Miro, Pavol Gašparovič – Hlbina, Alojz Furjel a ďalší.

V rokoch 1937-1939 postavili novú budovu školy na Moyzesovej ulici /dnešná ZŠ sv. Augustína/ s cieľom „mravno-náboženskej národnej a telesnej výchovy kresťanskej mládeže“. V čase vojny „disciplinovanosťou sa predišlo najhoršiemu“. Ostatný zápis v starej školskej kronike má dátum 8. júla 1948. Katolícka škola v tom čase už bola zoštátnená.

Cirkevná škola - Základná škola sv. Augustína bola obnovená 23. 5. 1991 a jej zriaďovateľom bol  Biskupský  úrad v Nitre.

V školskom roku 1991/1992 sa otvorili brány novootvorenej cirkevnej školy pre žiakov 1. až 8. ročníka.

Prvým riaditeľom školy bol Mgr. Vladimír Jurík.